Wypadanie włosów to problem, który w takim samym stopniu dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, osób młodych i w wieku starszym. Leczenie łysienia wymaga poznania przyczyny – inaczej postępujemy w przypadku braków witaminowych, inaczej natomiast sprawa ma się w sytuacji, gdy cierpimy na łysienie androgenowe, które jest swego rodzaju genetycznym defektem naszego organizmu.
Jak znaleźć przyczynę wypadania włosów? Jak dobrze ją zdiagnozować i co zrobić, by w miarę szybko i prosto rozwiązać ten problem? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie na karlow.pl!
Dlaczego moje włosy wypadają?
Jest wiele przyczyn wypadania włosów, które należy poznać, by dowiedzieć się czego brakuje naszym włosom, że zaczęły masowo wypadać. Tylko dobra diagnoza sprawi, że będziemy mogli problem rozwiązać. Warto zaznaczyć, że przyczyny łysienia bywają poważne, jak również bardziej błahe.
Do łatwych w eliminacji przyczyn wypadania włosów zaliczymy:
- niewłaściwą pielęgnację – używanie kiepskich szamponów czy odżywek – niewłaściwe używanie suszarek czy prostownic, to wszystko może spowodować, że włosy zaczynają wypadać,
- kiepską dietę – niedobory witamin i minerałów to jedna z najczęstszych i najłatwiejszych w eliminacji przyczyn łysienia,
- nagły lub przewlekły stres – odpowiednie leki lub psychoterapia mogą rozwiązać problem, z pomocą przychodzą również popularne techniki relaksacyjne,
- palenie papierosów – ten nałóg nie tylko źle wpływa na włosy ale także powoli nas zabija!
- przyjmowanie niektórych leków – chemioterapia to tylko jeden z problemów, czasami przyczyna leży w nadmiarze suplementów!
Do poważniejszych przyczyn wypadania włosów zaliczamy:
- problemy hormonalne – zbyt wysoki poziom androgenów, problemy z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy
- choroby zakaźne – zarówno te aktywne, jak również przebyte. W ostatnim czasie sporo osób po COVID19 ma problem z łysieniem.
Przyczyn wypadania włosów jest jednak znacznie więcej i trudno je wszystkie wymienić w artykule. Pamiętajmy, że bez prawidłowej diagnozy bardzo trudno podjąć skuteczne leczenie. Przyjmowanie „na ślepo” suplementów nie zawsze okazuje się najlepszym rozwiązaniem.
Jak zdiagnozować przyczynę wypadania włosów?
Samodzielna diagnoza bywa trudna. Dlatego właśnie warto wybrać się do specjalisty, który po krótkim wywiadzie i zleceniu podstawowych badań będzie w stanie ustalić przyczynę. Przy brakach witamin i minerałów sprawa wygląda najlepiej – wystarczy je uzupełnić i problem zniknie.
Musisz zdawać sobie sprawę, że nawet w takiej sytuacji poprawa nie nastąpi z dnia na dzień. Suplementacja odpowiednimi preparatami wymaga czasu – organizm musi odbudować braki witaminowe a dopiero z czasem problem wypadających włosów zacznie zanikać. Efekt nie będzie natychmiastowy ale powinien być zauważalny w dość krótkim czasie.
Wiele osób zamiast szuka diagnozy u specjalisty robi to z wykorzystaniem for i blogów w internecie – z jednej strony takie podejście nie jest dobre, z drugiej w przypadku, gdy naszemu organizmowi brakuje określonych witamin stosowanie środków wzmacniających zarówno tych w tabletkach, jak również odpowiednich kosmetyków sytuacja może ulec dość szybkiej poprawie. Jeśli jednak nie widzisz po takich preparatach poprawy a porost włosów zahamował to nie czekaj z wizytą u specjalisty.
W przypadku, gdy przyczyną naszego łysienia są problemy genetyczne mówimy o łysieniu androgenowym – nie jest ono tak proste w leczeniu jednak dzięki wykorzystaniu odpowiednich metod możemy znacznie poprawić wygląd naszych włosów. Tutaj wskazaniem będzie np. wykorzystanie środków zawierających minoksydyl.
Jak leczyć wypadanie włosów?
Bardzo często leczenie wypadających włosów zaczynamy od suplementacji witaminowej. Na nasze włosy szczególnie pozytywny wpływ mają witaminy:
- E – do stosowania zarówno w formie tabletek jak również zewnętrznie,
- A – poprawia działanie gruczołów łojowych, niedobory objawiają się suchością,
- H – jeden z głównych składników suplementów na łysienie, to popularna biotyna,
- C – bierze udział w produkcji kolagenu.
Jeśli nie wiesz, której witaminy ci brakuje możesz zastosować multi-witaminy dla osób z wypadającymi włosami. W aptekach znajdziemy sporo gotowych preparatów, które w określonych warunkach mają całkiem przyzwoitą skuteczność.
Dla osób z łysieniem androgenowym szczególnie polecane są preparaty zawierające minoxidil – stosujemy je zewnętrznie wcierając je w skórę głowy. Cieszą się sporą popularnością, warto jednak wiedzieć, że wymagają długotrwałego stosowania. Dla przykładu popularny Loxon może zadziała nawet po 6-12 miesiącach od rozpoczęcia terapii.
Warto też zwrócić uwagę na pielęgnacje włosów. Stosowanie gorącego powietrza do suszenia włosów, niewłaściwe rozczesywanie, farbowanie czy wreszcie wykorzystanie prostownicy – to wszystko osłabia włosy i powoduje ich większe lub mniejsze wypadanie. Dobry szampon, odpowiednia szczotka to podstawa pielęgnacji włosów każdego dnia.